Filtry:
Ploski – oknówki i bociany
Pod mostem oknówka, nad mostem bociany. Jedno i drugie łatwe do zaobserwowania.
Ploski – przełomy i krawędzie
"Wędrujący most" nad przełomem, pomiędzy dwoma krawędziami. To tutaj dolina jest wyraźnie węższa.
Kaniuki – gęsi, myszołowy i jastrzębie
Wczesną wiosną odbywają się tutaj darmowe spektakle w wykonaniu dzikich gęsi. Jastrząb odstrasza kury, a myszołów spokojnie poluje na myszy.
Koźliki – czajki
Czajki - śmieszny czubek i elektroniczny głos. Tutaj i w wielu innych miejscach miej przy sobie lornetkę, a wypatrzysz wiele osobników.
Koźliki – starorzecza
Od wielkich meandrów po niewielkie jeziorka. W całej dolinie gęsto i często możesz natrafić na starorzecza. Między innymi tu, w Koźlikach. Spójrz na nie okiem botanika, ale i geologa.
Ciełuszki
Przed Tobą pełen zestaw kaczek - różeńce, płaskonosy, świstuny, cyranki, cyraneczki, czernice, gągoły. No i krzyżówki.
Puchły
Paleomeander – stary olbrzym wśród meandrów. Ponownie, to co najbardziej zrobi wrażenie, można zobaczyć z lotu ptaka, ale świadomość, że stoi się w takim miejscu...
Roślinność w nadnarwiańskich wsiach
Pamiętajmy o ogrodach. Warzywnych, ziołowych, kwiatowych i sadach. Szczególnie zwróć uwagę na kwiatowe rabaty o charakterystycznym układzie geometrycznym, najczęściej w postaci rombów lub trójkątów.
Rudnia
Doliny dwóch rzek - Narwi i Rudni, stanowią dom dla wielu gatunków ptaków. Niektóre z nich znalazły tu swoje miejsce dzięki działaniom Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Ujście Małynki
Tuż obok ujścia Małynki do Narwi można zaobserwować ślady Pranarwi w postaci odsypów. Zdecydowanie najlepiej widoczne z lotu ptaka.
Zachodnie obrzeża wsi Narew – łąki
Przepięknie wielokolorowe, bogatogatunkowe, niepowtarzalne. O każdej porze roku tworzą niepowtarzalną mozaikę barwną. Jeżeli masz taką możliwość spójrz na nie z lotu ptaka.
Zachodnie obrzeża wsi Narew – dubelty
Jeden z najrzadszych ptaków lęgowych w Polsce. Ich tokowisk lepiej posłuchać, niż oglądać. Możesz skorzystać z zakamuflowanej, przeznaczonej do tego platformy.
Ujście Krzywczanki
Na wschód od miasta Narew, nieopodal ujścia Krzywczanki szukaj wysp różnorodności biologicznej. Nazywane są wyspami mineralnymi, grądzikami, grądami i hrudami.
Góra Kuraszewo
Ostaniec erozyjny – świadek ostatniego zlodowacenia w dolinie. Góra Kuraszewo, tworzy malowniczą wyspę. A od strony północnej zobaczysz robiącą wrażenie, kilkumetrową skarpę.
Cimochy – lelki i kszyki
Te pierwsze wolą ubogie siedliska, drugie wilgotne łąki kośne. Oba miejsca są tuż obok siebie.
Cimochy – wydma paraboliczna
Wydmy nie tylko na Saharze. Przejdź się po jej grzbiecie i zobacz jak wysoka jest, biorąc pod uwagę, że znajdujesz się na Podlasiu.
Puszcza Ladzka – sóweczki i jarząbki
Wypatruj sóweczki – najmniejszej sowy występującej w Polsce i jarząbka – małej kurki leśnej, perfekcyjnie wtapiającej się w tło
Puszcza Ladzka
Bory, łęgi, grądy czyli lasy Puszczy Ladzkiej. W różnych jej zakątkach odnajdziesz inne jej oblicza.
Rybaki – wydmy nieutrwalone
Podlaska wydma. Niszczona przez człowieka i podmywana przez rzekę,
Rybaki – brzegówki, gąsiorki i zimorodki
Zaobserwujesz to przepiękne, mniej i bardziej pospolite ptaki. Niebieskie, skrzące się zimorodki, popularne gąsiorki i mieszkające w skarpie brzegówki.
Rybaki – roślinność na wydmach
Na początku były porosty. Znajdujesz się w miejscu, które wciąż jest kształtowane przez wiatr. Przetrwają tu najsilniejsi.
Skit
Grądziki, niewielkie wyniesienia w dolinie już w paleolicie wykorzystywane były do zakładania koczowisk. W tym miejscu zobaczycz współczesne przekształcenia antropologiczne.
Odrynki – dymówki
Najdłuższe sterówki wśród jaskółek. Pozwalajmy im budować gniazda w naszych budynkach, często nie mają innego miejsca.
Odrynki – dudki
Dudki – piękne i pachnące. Jeżeli będziesz miał szczęście zaobserwujesz je już na wzgórzu, tuż przy drodze we wsi Odrynki. Ich gniazda można znaleźć nisko nad ziemią. Albo poczuć.
Bindziuha
Krawędź wysoczyzny morenowej. Doskonały punkt widokowy na pobliską wieś Bindziuhę i krawędź wysoczyzny morenowej. Miejsce, w którym można zaobserwować wyraźne granice między mezoregionami (jednostkami podziału fizycznogeograficznego przestrzeni, obejmującymi większy teren o zbliżonych cechach środowiskowo-krajobrazowych).
Ujście Narewki
Baza erozyjna i uregulowane koryto. Pokonaj dwa mostki, pierwszy na starorzeczu, drugi na Narwi i idź wzdłuż drogą wzdłuż rzeki. Dotrzesz do ujścia Narewki.


